Dlaczego moja biżuteria traci blask ?

Każda biżuteria – niezależnie od materiału, z którego została wykonana – narażona jest na powstawanie śladów codziennego użytkowania. Mogą pojawić się rysy, zmatowienie powierzchni, wytarcie powłoki galwanicznej, delikatne wgniecenia, przebarwienia.

Jest to proces zupełnie naturalny i wynika on z fizycznego kontaktu naszej biżuterii z innymi – często twardszymi – materiałami, kosmetykami, detergentami, etc.

Większości wyżej opisanych uszkodzeń uda się nam uniknąć poprzez wypracowanie nawyku zdejmowania naszych błyskotek podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak sprzątanie, gotowanie, wykonywanie prac fizycznych czy uprawianie sportu. Warto też ograniczyć kontakt biżuterii z perfumami, kosmetykami zawierającymi kwasy lub tymi w formie peelingu, które mogą odbarwić stop lub uszkodzić powierzchnię wyrobu.

Co jednak, gdy już takie uszkodzenie powstanie ?

W przypadku powierzchownych zabrudzeń polecamy użycie ciepłej wody z mydłem oraz czystej, flanelowej ściereczki. Odradzamy korzystanie z wszelkiego rodzaju szczoteczek oraz past do zębów – może to uszkodzić powierzchnię wyrobu. Można również skorzystać z dostępnych w salonach jubilerskich ściereczek lub płynów czyszczących. Tutaj jednak istnieje niewielkie ryzyko reakcji preparatów z powierzchnią, która jest pozłocona lub rodowana. Warto zatem wykonać wcześniej próbę na niewielkiej części Twojego wyrobu.

Przywrócenie blasku biżuterii oraz pozbycie się głębszych przebarwień czy rys najlepiej wykonać w zakładzie jubilerskim/ złotniczym. Zazwyczaj wystarczy solidna kąpiel w myjce ultradźwiękowej oraz delikatne przepolerowanie wyrobu z użyciem delikatnego puszku polerskiego lub dedykowanej pasty. Efekt gwarantowany!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *