Czarne Złoto. Czy takie istnieje ?

Złoto w naturze występuje jedynie w kolorze żółtym.

Chcąc uzyskać jego inną, homogeniczną barwę należy dodać do niego inny pierwiastek lub metal, na przykład miedź, srebro, pallad lub nikiel.

Można również skorzystać z alternatywnej metody pokrycia zewnętrznej powierzchni biżuterii powłoką galwaniczną. Prosto rzecz ujmując “wykąpać” produkt w odpowiedniej mieszance chemicznej przy użyciu temperatury oraz prądu, która nada jej oczekiwany kolor.

Mówiąc o “Czarnym Złocie” myślimy tak naprawdę o dość wymagającej kąpieli z dodatkiem rutenu – twardym i wytrzymałym pierwiastku chemicznym z grupy metali przejściowych.

W zależności od tego jaki kolor złota pokrywamy powłoką rutenową, uzyskamy barwę mniej lub bardziej wpadającą w odcienie czerni. Zdecydowanie najciemniejszy efekt uzyskamy “rutenując” złoto białe.

Trzeba pamiętać, że wszelkie powłoki galwaniczne – niezależnie od wyjściowej twardości użytych pierwiastków – nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powstają zarysowania lub niewielkie odpryski, które są zjawiskiem całkowicie normalnym. Dlatego też po dłuższym lub krótszym okresie czasu – w zależności od sposobu użytkowania biżuterii – pierwotna barwa złota zacznie wybijać spod powierzchni zastosowanej powłoki. Warto mieć to na uwadze wybierając bazową barwę stopu wyrobu.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *